Likwidacja Szkody: w czym pomoże Rzeczoznawca Samochodowy?

Pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych zajmujący się likwidacją szkód pełnią kluczową funkcję w procesie rozliczania szkód po wypadkach czy kolizjach. Jednak czy zawsze ich wyceny pojazdu lub kosztów naprawy są obiektywne? Zależność od konkretnych firm ubezpieczeniowych może wpływać na ich pracę. Co czasem objawia się zaniżonymi wycenami i – w ocenie poszkodowanych – niesprawiedliwym traktowaniem ich szkody.

Likwidacja szkody - analiza Rzeczoznawca Samochodowy

Rzeczoznawca z ramienia Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a niezależny Rzeczoznawca Samochodowy.

Rzeczoznawca z ramienia ubezpieczyciela w przypadku wypadku czy kolizji zobowiązany jest zakresem procedur wewnętrznych postępować zgodnie z wytycznymi konkretnego towarzystwa. Jego praca obejmuje najczęściej sporządzenie dokumentacji, fotografowanie uszkodzeń, gromadzenie danych o uszkodzonym pojeździe, oraz tworzenie kosztorysu naprawy.

Alternatywą, choć wiążącą się z dodatkowymi kosztami, jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy niezależnego. To podejście daje klientowi większą pewność obiektywnej oceny szkód, zwłaszcza w sytuacjach, gdy ocena towarzystwa ubezpieczeniowego różni się od oczekiwań użytkownika pojazdu.

Różnice w wyliczonym odszkodowaniu?

Ostatnie kosztorysy, które wykonywaliśmy pokazały, że różnice mogą być bardzo różne.

PojazdWyliczenie kosztów naprawy przez Towarzystwo UbezpieczenioweWyliczenie kosztów naprawy przez Rzeczoznawcę Universum
Samochód osobowy – rok produkcji 2001 – OC1 758.78 PLN Brutto7 394.45 PLN Brutto
Samochód osobowy – rok produkcji 2015 – AC5 038.10 PLN Brutto7 211.00 PLN Brutto
Motocykl – rok produkcji 2022 – OC44 464.54 PLN Brutto92 241.00 PLN Brutto
Motocykl – rok produkcji 2018 – AC2 723.33 PLN Brutto11 484.25 PLN Brutto
Różnice kosztów naprawy obliczonych przez Rzeczoznawcę a Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Wieloletnie doświadczenie naszych rzeczoznawców w branży pozwala wskazać kilka głównych czynników, które wpływają na różnice w kosztorysach towarzystw ubezpieczeniowych.

Kalkulacje naprawy wykonane przez towarzystwa często zawierają zaniżenia w postaci zbyt niskich cen części (m.in. po uwzględnieniu potrąceń lub rabatów) oraz kosztów robocizny. W przypadku części niejednokrotnie proponowane są części ze źródeł alternatywnych, które jakością nie powinny odbiegać od tych zastosowanych wcześniej w pojeździe. Czasami jednak tak nie jest, a części te są niedostępne, niedopasowane do pojazdu lub po prostu rozpatrując w sposób holistyczny stan pojazdu, nie powinny być zastosowane.

Stawki za roboczogodziny bywają natomiast uśrednione, jak również niejednokrotnie wskazane z uwzględnieniem indywidualnych kontraktów, których standardowy użytkownik pojazdu nie otrzyma. Należy pamiętać, że w zależności od tego, gdzie znajduje się dany warsztat samochodowy – w dużej czy mniejszej miejscowości – stawki będą się różnić.

Uważasz, że otrzymałeś zaniżone odszkodowanie?

Wiele firm na rynku oferuje odkup szkody. Ale czy wiesz, że możesz się samodzielnie odwołać od decyzji ubezpieczyciela?

Na wysłanie pisma do ubezpieczyciela masz 3 lata od otrzymania decyzji w sprawie zgłoszonej szkody na pojeździe. Nie warto jednak czekać. Z upływem czasu coraz trudniej jest zweryfikować szkodę oraz uszkodzenia. W odwołaniu musisz uzasadnić, dlaczego uważasz, że otrzymane odszkodowanie jest zaniżone.

Decydując się na rozmowy z ubezpieczycielem dobrze jest przedstawić opinię niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. W zależności od konkretnego przypadku pomocne okażą się:

  • Kwalifikacja uszkodzeń
  • Kosztorys naprawy
  • Wycena pojazdu przed szkodą
  • Obliczenie utraty wartości handlowej (tzw. rzeczywisty ubytek wartości pojazdu / RUW )
  • Ocena jakości naprawy po szkodzie blacharsko-lakierniczej

Przedstawienie obiektywnej ekspertyzy i kosztorysu rzeczoznawcy samochodowego niejednokrotnie doprowadziło do podniesienia kwoty odszkodowania dla naszych klientów. W niektórych przypadkach sprawy kończyły się wygranymi sprawami sądowymi, w których to nasza wycena była podstawą dochodzenia odszkodowania.

Skorzystaj z usług Rzeczoznawcy Samochodowego!Chciałbyś zweryfikować jakość wykonanej naprawy, wycenić szkodę lub udokumentować uszkodzenia dla Zakładu Ubezpieczeń? Zadzwoń do nas. Profesjonalnie zajmiemy się Twoją sprawą.Zadzwoń teraz

Rzeczoznawca samochodowy – Nie tylko likwidacja szkód

Zakres działań rzeczoznawcy samochodowego nie ogranicza się tylko do procesu likwidacji szkód. Rzeczoznawca pomoże również w ocenie wykonanej naprawy. Kiedyś usłyszeliśmy od jednego z naszych zadowolonych klientów, że:

Rzeczoznawca samochodowy jest strażnikiem jakości usług świadczonych przez warsztaty mechaniczne.

To ładna laurka i nawet całkiem prawdziwa. W naszej pracy odwiedzamy wiele serwisów naprawczych, które specjalizują się zarówno w pojazdach samochodowych, motocyklach czy maszynach. Bardzo często spotykamy się z sytuacjami, w której pojawia się sporna kwestia odpowiedzialności za wykonaną naprawę.

W takiej sytuacji ekspertyza techniczna może być kluczowym narzędziem w przypadku reklamacji lub ubiegania się o zwrot kosztów za naprawy, które budzą wątpliwości co do jakości. Kilka ostatnich przypadków, którymi się zajmowaliśmy dotyczyło:

  • Błędnie wykonana naprawa lakiernicza
  • Uszkodzenie silnika po regeneracji
  • Uszkodzenie automatycznej skrzyni biegów
  • Weryfikacja naprawy z kosztorysem szkody

W każdym z tych przypadków w sposób obiektywny dokonaliśmy oceny i weryfikacji zakresu naprawy. Wykazaliśmy prawidłowość wykonania lub ewentualnych błędów w jakości, które pozwoliły stronom rozpocząć proces dalszych mediacji i ustaleń.

Podsumowując, rzeczoznawcy samochodowi pełnią kluczową rolę nie tylko w procesie likwidacji szkód, ale także jako obiektywni specjaliści w zakresie oceny jakości napraw. Wybór rzeczoznawcy może być mądrym posunięciem dla tych, którzy cenią sobie obiektywizm i ochronę swoich interesów.