Wycena wartości pojazdu. Co rzeczoznawca bierze pod uwagę?

Jedną z najczęstszych usług, które realizuje rzeczoznawca motoryzacyjny, jest wycena samochodu osobowego. Wyceny do Urzędu Celno-Skarbowego, wyceny do ubezpieczenia, wyceny pojazdów uszkodzonych, a nawet wyceny floty pojazdów wymagają szeregu czynności zapewniających jak najdokładniejsze określenie wartości. Co bierze pod uwagę rzeczoznawca motoryzacyjny podczas wyceny pojazdu?

Wyceny pojazdów i maszyn – co jest brane pod uwagę?

Co wpływa na wartość rynkową pojazdu?

Na wartość rynkową pojazdu wpływają przede wszystkim parametry danego egzemplarza, analizuje się tutaj takie obszary jak:

  • Marka, model i rok produkcji,
  • Historia szkód,
  • Przebieg,
  • Obecny stan techniczny,
  • Stan wnętrza, wyposażenia i dodatkowego osprzętu pojazdu,
  • Inne istotne cechy.

Bardzo duże znaczenie dla określenia ceny ma stan pojazdu. Historia zdarzeń (uszkodzeń bądź napraw) oraz przebieg to również ważne kwestie w ujęciu wyceny. W przypadku samochodów powypadkowych czy intensywnie użytkowanych (np. pojazdy wykorzystywane na placach budowy) spadek wartości jest większy, niż dla innych sposobów eksploatacji. z kolei udokumentowana historia pojazdu i względnie niska liczba właścicieli w stosunku do wieku pojazdu ma pozytywny wpływ na jego wartość. 

Powyższe elementy to jednak nie wszystko, co bierze pod uwagę rzeczoznawca samochodowy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, duże znaczenie ma również obecna sytuacja na rynku motoryzacyjnym, to czy dane modele pojazdów są dostępne, czy nie oraz jak dużą popularnością cieszą się przez użytkowników.

Zamów wycenę​Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż, ubezpieczenie czy zakup nowego auta, nasz doświadczony zespół zadba o precyzyjną wycenę Twojego pojazdu.Zadzwoń teraz

Z jakich narzędzi korzysta Rzeczoznawca dokonując wyceny pojazdów?

Przy wycenie pojazdów rzeczoznawca korzysta zarówno ze specjalistycznego oprogramowania (info-ekspert, eurotax itp.) jak również z różnorodnych metod analizy rynku (zarówno w okresie bieżącym, a w razie potrzeby również na daty przeszłe). Odpowiednie wykorzystanie wspomnianych programów wymaga dobrej znajomości techniki, rynku motoryzacyjnego oraz doświadczenia. Podstawą do przygotowania wyceny są oczywiście dokumenty pojazdu, a także fotografie konkretnego egzemplarza wykonane np. podczas oględzin.

Co jeżeli pojazd jest uszkodzony? Wycena z szacowaniem naprawy.

W sytuacji kiedy zleceniem jest wycena pojazdu uszkodzonego niezbędne jest dokonanie wyliczenia kosztu naprawy jako elementu dodatkowego do samej wyceny wartości pojazdu. Odpowiedni kosztorys naprawy pozwalający na określenie niezbędnych prac i środków na przywrócenie pojazdu do stanu pozwalającego na poruszanie się to podstawa do wykonania prawidłowej wyceny. Wówczas rzeczoznawca w kalkulacji uwzględnia również cenę części, czas i koszty lakierowania dla naprawy czy odpowiedni sposób jej wykonania zgodnie z technologią napraw.

Inne wyceny – pojazdy specjalistyczne.

Wyceny pojazdów medycznych, koparek, ciągników rolniczych, wyceny maszyn i urządzeń produkcyjnych, a nawet pojazdów szynowych wymagają odrobinę innego podejścia do wyceny.

Najczęściej wycen takich pojazdów dokonuje się na potrzeby kredytów, leasingów, ubezpieczenia, odsprzedaży środka trwałego czy przekształcenia przedsiębiorstw. Przeznaczenie pojazdu lub maszyny nierzadko jest nietypowe, a ich ocena i wycena uzależniona jest przede wszystkim od indywidualnych cech egzemplarza. Na przykład dla pojazdów medycznych podczas wyceny zasadne jest również dokonanie wyceny samej zabudowy specjalistycznej z uwzględnieniem przedstawionej dokumentacji i analizy zgodności z obecnymi wymogami prawno-rynkowymi. Sprawdź do czego przyda się wycena pojazdu klikając tutaj.

Profesjonalna wycena rzeczoznawcza

Jeśli planujesz sprzedaż, zakup lub ubezpieczenie pojazdu bądź niezbędna jest Ci jakakolwiek inna wycena ekspercka, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Specjalizujemy się w usługach z zakresu rzeczoznawstwa motoryzacyjnego oraz maszynowego. Nasi wykwalifikowani rzeczoznawcy zapewniają dokładną analizę, uwzględniając zarówno sytuację na rynku, jak i indywidualny stan techniczny pojazdu. Dzięki temu można poznać realną wartość pojazdu. Sprawdź cennik usług i skontaktuj się z nami!

Podejmujemy się również tzw. nietypowych przypadków.