Co zrobić z nieczytelnym VIN-em?

Podczas wizyty na SKP diagnosta stwierdził nieczytelny VIN? Rozwiązaniem tego problemu jest nadanie nowej numeracji. Procedura nadania nowego numeru VIN nie jest czasochłonna, ale niezbędna jest pomoc certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego, który przygotuje stosowną opinię techniczną potwierdzającą nieczytelność nr VIN.

Nieczytelny nr VIN, opinie i ekspertyzy grupy universum rzeczoznawcy
Rzeczoznawcy Universum przygotowują opinie dot. nieczytelnego nr VIN

Czym jest VIN?

VIN, z angielskiego Vehicle Identification Number, jest po prostu numerem identyfikacyjnym pojazdu wymaganym do poruszania się po polskich drogach. Numer ten nadawany jest przez producenta i najczęściej wybija lub wypala się go laserem w takich miejscach jak kielich przedniego amortyzatora, ściana grodziowa komory silnika, przy progu lub na podłodze od strony pasażera, a nawet w bagażniku lub – najczęściej w przypadku samochodów terenowych – na ramie. Są to miejsca stosunkowo łatwo dostępne i pozwalające na odczytanie VIN nawet kiedy karoseria pojazdu uległa większym uszkodzeniom. Można go znaleźć również na nalepkach lub tabliczkach znamionowych, no i – oczywiście – w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu. Znajomość VIN-u pozwala poznać historię pojazdu i dowiedzieć się o nim najważniejszych rzeczy. Stąd też jest on taki ważny.

Nieczytelny VIN i nadanie nowego numeru.

W przypadku, gdy auto jest po wypadku lub niefachowej naprawie, bądź okolice pola numerowego VIN zostały zniszczone przez korozję, numer może być nieczytelny. Co wówczas? Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie ingerencje – czyli naprawy na własną rękę – są prawnie zabronione i mogą nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Rozwiązaniem zgodnym z przepisami jest wizyta u rzeczoznawcy, by ten potwierdził, że numer VIN jest nieczytelny. Następnie podczas wizyty w wydziale komunikacji zostanie wystawione skierowanie na stację kontroli pojazdów. Wtedy samochód otrzymuje nowy VIN, nadany przez konkretną SKP. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem pojazdu z nieczytelnym VIN-em nie można sprzedać ani nawet złomować.

Jak pozbyć się nieczytelnego VIN-u – krok po kroku!

  1. Skontaktuj się z rzeczoznawcą samochodowym – ekspert za odpowiednią opłatą dokona weryfikacji nr VIN i potwierdzi nieczytelność pola numerowego. Z wystawioną opinią techniczną można udać się do wydziału komunikacji.
  2. Wizyta w urzędzie komunikacji – ekspertyzę rzeczoznawcy samochodowego dot. Nieczytelnego VIN należy przedłożyć w urzędzie wraz ze stosownym wnioskiem o nadanie i wybicie nowego numeru. Po zapoznaniu się i weryfikacji przedstawionych dokumentów urząd podejmie decyzję w sprawie nowego VIN. Z pozytywną decyzją pojazd zostanie skierowany na konkretną SKP w celu nadania nr VIN. Należy pamiętać, że urzędy pobierają opłatę za rozpatrzenie wniosku, która może się różnić w zależności od lokalizacji. Z reguły opłata skarbowa waha się w okolicach od 10 do 50 zł + ewentualne koszty tabliczki znamionowej oraz pełnomocnictw.
  3. Wizyta na SKP – posiadając odpowiednie skierowanie z urzędu należy udać się na Stację Kontroli Pojazdów, gdzie diagnosta posiadający odpowiednie uprawnienia za stosowną opłatą (ok. 100 zł) pozbędzie się problemu nieczytelnego VIN nanosząc nowy nr identyfikacyjny. Do zakończenia całego procesu niezbędna będzie jeszcze kolejna wizyta w urzędzie.
  4. Wymiana dowodu rejestracyjnego – Aby pojazd był dopuszczony do ruchu niezbędna jest wymiana dowodu rejestracyjnego, tak aby numery naniesione na pojazd i w dowodzie były identyczne. Wymiana dowodu rejestracyjnego wymaga złożenia wniosku wraz z załącznikami. Można to zrobić osobiście, przez pełnomocnika lub przez internet. Po opłacie skarbowej w wysokości 54,5 zł (i ewentualnej dodatkowe w wysokości 19 zł za pozwolenie czasowe) i odebraniu nowego dowodu można znowu poruszać się pojazdem. W ten sposób problem nieczytelnego VIN staje się historią.

Ile kosztuje nowy VIN?

Nadanie nowego nr VIN nie jest bardzo drogą procedurą. Cena ekspertyzy rzeczoznawczej wykonanej przez certyfikowanych rzeczoznawców samochodowych grupy UNIVERSUM RZECZOZNAWCY jest zależna od rodzaju pojazdu, średni koszt wynosi ok. 550 zł. Do tego właściciel pojazdu musi doliczyć koszty opłat skarbowych i opłaty uiszczanej na SKP (ponoszonych niezależnie od przygotowanej ekspertyzy), które łącznie nie powinny przekroczyć 200 zł.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie nieczytelnego nr VIN oraz innych spraw związanych z usługami rzeczoznawczymi zapraszamy do odwiedzenia zakładki cennik oraz bezpośredniego kontaktu.