Crash Data Retrieval – odczyt danych zapisanych w systemach pojazdu w czasie kolizji i wypadków drogowych

Odczyt danych EDR (Rejestrator Danych Zdarzenia) na potrzeby badania wypadków pojazdów silnikowych, zarówno dla zdarzeń z wyzwoleniem (Deployment) i bez wyzwolenia (non-deployment) poduszek powietrznych. Odczyt metodą CDR pozwala na uzyskanie danych zgromadzonych przez krótki okres przed, w trakcie i po wypadku.

Analiza Crash Data Retrieval dla zdarzeń drogowych - kolizji i wypadków

Analiza danych uzyskanych w momencie wypadku drogowego

Dzięki metodzie Crash Data Retrieval rzeczoznawca samochodowy może przeanalizować przebieg zdarzenia zarejestrowany przez systemy pojazdu, pozwala na ustalenie zachowania kierujących, np. prędkość, naciśnięcie pedału hamulca, skręt koła kierownicy i wiele więcej informacji przydatnych do rekonstrukcji zdarzenia.

Dlaczego CDR?

  • Fizyczne dowody zdarzenia (np. ślady poślizgu pojazdu) nie są widoczne z powodu systemów wspomagających kierowcę., np. ABS, ASR, wykrywanie pieszego itp.
  • Pozwala ustalić stan pojazdu w tzw. okresie przedwypadkowym.
  • EDR pozwala wykryć nieprawidłowe działanie urządzenia bądź błąd kierowcy.

Gdzie można wykorzystać dane uzyskane dzięki CDR?

  • Wszędzie tam, gdzie chcemy poznać okoliczności zdarzenia, np. Kto uderzył kogo pierwszy, gdy w zdarzeniu mamy więcej pojazdów.
  • W sytuacji „słowo przeciwko słowu”, gdzie nie mamy świadków, bądź pozostały materiał nie jest wystarczający.
  • Gdy chcemy sprawdzić, czy czasie zdarzenia systemy pojazdu działały prawidłowo.

Jak można wykorzystać dane uzyskane metodą CDR

To rozwiązanie, które można z powodzeniem wykorzystywać w sprawach karnych, cywilnych, na potrzeby wewnętrznych procedur np. przy likwidacji szkód itd. Dzięki danym CDR i ich analizie można m.in. dokładniej rekonstruować zdarzenia drogowe. Rekonstrukcje zdarzeń drogowych są wykonywane przez naszych rzeczoznawców samochodowych specjalizujących się w sprawach z zakresu ruchu drogowego, którzy posiadają uprawnienia i odpowiednie kompetencje, niejednokrotnie prezentując wnioski w charakterze biegłego sądowego.

Warto zaznaczyć, że w obecnych czasach na drogach cały czas przybywa nowych pojazdów, a co się z tym wiąże rośnie liczba zdarzeń drogowych, których to uczestnikiem może zostać każdy z nas. Wtedy może zaistnieć sytuacja, w której to Państwo będziecie potrzebowali pomocy rzeczoznawcy samochodowego w rekonstrukcji zdarzenia z analizą danych CDR jako głównego argumentu w rozmowach z ubezpieczycielem odmawiającym odszkodowania czy organami ścigania badającymi wypadek drogowy.

Pracownicy UNIVERSUM RZECZOZNAWCY posiadają uprawnienia certyfikowanego technika i analityka CDR, potwierdzające wiedzę w zakresie użytkowania systemów BOSCH CDR, niezbędne do wykonania odczytów i analizy danych elektronicznych.

Dodaj komentarz