Pojazdy Zabytkowe w Krakowie – KKN

Krakowskie Klasyki Nocą (KKN) to niezwykłe wydarzenie, w którym miłośnicy pojazdów zabytkowych spotykają się, aby podziwiać unikalne samochody z przeszłości. W dniu 08.06.2023 my również mieliśmy przyjemność wziąć w nim udział. Byliśmy pełni entuzjazmu, ponieważ niektórzy z nas od dawna nie brali udziału w takim zlocie, a inni byli na nim po raz pierwszy.

Na to wydarzenie przyjechaliśmy zabytkowym Volvo 740 na żółtych tablicach, które jest jednym z pojazdów posiadanych przez rzeczoznawców UNIVERSUM. Historia tego samochodu sięga daleko wstecz, jeszcze przed tym, gdy nasz kolega Michał – właściciel tego egzemplarza – został rzeczoznawcą. Już wtedy pasjonował się klasykami i pod okiem specjalisty przygotowywał Białą Kartę dokumentując unikalne cechy tego samochodu, który idealnie wpisuje się w ducha skandynawskiej motoryzacji/

Klasyczne pojazdy z duszą.

Spotkanie okazało się niezwykle inspirujące. Z właścicielami samochodów poruszaliśmy tematy renowacji ich zabytków, dostępu do części, czasu i energii, którą włożyli, żeby cieszyć się z tych perełek motoryzacji. Mimo że spodziewaliśmy się większej liczby uczestników, to i tak zachwyciliśmy się wystawionymi pojazdami zabytkowymi. Były to prawdziwe skarby europejskiej, polskiej i amerykańskiej motoryzacji. Na Krakowskich Klasykach Nocą można było podziwiać kilka modeli Fiata 125p, stare Skody, a także VW Scirocco czy japońskiego Datsuna.

Nie zabrakło również zabytkowych  pojazdów BMW, takich jak piękne 6-setki (633CS) czy 318i. Pasjonaci jazdy terenowej również zostali godnie zaprezentowani przez obecne Toyotę Land Cruiser, Mitsubishi Pajero  czy VW Typ 181. Wśród amerykańskich samochodów mogliśmy podziwiać nie tylko Chevrolety, ale także dwa piękne klasyczne Fordy Mustang. Wśród włoskich marek prym wiodła Alfa Romeo. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć również klasycznych Mercedesów w różnych wydaniach. Oczywiście nie zapomnieliśmy o skandynawskiej motoryzacji, reprezentowanej przez szwedzkie Saaby i Volvo.

Usługi rzeczoznawcy pojazdów zabytkowych

Pojazdy historyczne i zabytkowe posiadają nie tylko wartość sentymentalną dla ich właścicieli, ale również posiadają wartość rynkową. W przypadku tych pojazdów istotny jest ich fizyczny stan zachowania, ale także kompletna dokumentacja, która przedstawia zakres i sposób przeprowadzonej renowacji oraz potwierdza historię samochodu. To dokumentacja przekazuje informacje kolejnym pokoleniom o pochodzeniu konkretnego egzemplarza. Informacja o wcześniejszych właścicielach oraz dokonanych zmianach w ciągu czasu jest istotna w kontekście pojazdów zabytkowych. Niekiedy nie jest możliwe uwzględnienie wszystkich tych szczegółów w oficjalnej karcie ewidencji zabytku ruchomego, zwanej „białą kartą”. Dlatego wartość ta powinna być przechowywana w kolekcjonerskiej bibliotece, wraz z opinią opisującą stan pojazdu w danym okresie.

Pragniemy przypomnieć, że pojazdy zabytkowe również mogą ulec kolizjom i wypadkom, dlatego w takich sytuacjach konieczna jest rzetelna wycena wartości, uwzględniająca informacje dotyczące samochodu oraz koszty naprawy i odbudowy. Oczywiście, zawsze jesteśmy gotowi służyć pomocą w tych kwestiach.

Z kolei pasjonatów, którzy chcieliby uzyskać wpis pojazdu do stosownej ewidencji i zarejestrować pojazd jako zabytkowy zapraszamy do kontaktu. Rzeczoznawcy UNIVERSUM prowadzą przygotowania białej karty i określenia stanu pojazdu na potrzeby wniosku do konserwatora zabytków.

PS. Na Krakowskich Klasykach Nocą jeszcze się pojawimy!