Testy FAT (eng. – Factory Acceptance Tests) i SAT (eng. Side Acceptance Tests) to dwa rodzaje testów akceptacyjnych (odbiorczych) przeprowadzanych na końcu procesu produkcyjnego danego produktu, które weryfikują, czy dany sprzęt (np. linia technologiczna) lub system działa prawidłowo i jest zgodny ze wszystkimi odpowiednimi specyfikacjami. Są to dodatkowe, ale bardzo istotne próby odbiorcze maszyny.
Wykonywanie testów FAT i SAT podczas odbioru maszyny może zapewnić przedsiębiorstwom szereg znaczących przewag konkurencyjnych. Do najbardziej znaczących korzyści należy na przykład możliwość zapobiegania potencjalnym problemom; spokój ducha, że zamówione maszyny zostały wykonane zgodnie ze specyfikacją; że produkt jest sprawny I spełnia wymogi jakościowe podane w warunkach zamówienia; a także bezpieczeństwo posiadania wszelkich informacji związanych z danym systemem, zanim zostanie on oddany do użytku. Jest to forma potwierdzenia zgodności towaru z umową.
Testy FAT i SAT to specyficzny rodzaj odbiorów maszyny, linii technologicznej czy konkretnej inwestycji przemysłowej. Jest to forma weryfikacji zgodności maszyn z zamówieniem. Czym się różnią?
Główne różnice obejmują między innymi:
Przede wszystkim musimy zdefiniować, czym dokładnie są testy FAT. Tzw. fabryczne testy akceptacyjne mają na celu sprawdzenie produktu lub rozwiązania (maszyny, linii produkcyjnej itp.) w siedzibie dostawcy przed wysłaniem go do klienta. Testy FAT maszyny dokonywane są w oparciu o wcześniej zdefiniowane parametry związane z funkcjonalnością, wydajnością i jakością.
Ten rodzaj testu pozwala sprawdzić, czy rozwiązanie spełnia warunki stawiane przez warunki zamówienia, wymogi dokumentacyjne, wymiarowe i projektowe.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że testy FAT często przeprowadzane są wspólnie z klientami, aby podzielić się – z pierwszej ręki – wszelkimi możliwymi informacjami na temat działania systemu lub produktu.
Jeśli chodzi o testy SAT, są to testy akceptacyjne przeprowadzane w docelowej lokalizacji – siedzibie klienta. Oznacza to, że są to pierwsze testy operacyjne maszyny lub linii technologicznej.
Ten rodzaj testu ma na celu zapewnienie prawidłowego działania maszyny lub system produkcyjnego przy pierwszym uruchomieniu i sprawdzenie, czy spełnia on wszystkie wymagania zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wydajności. Testy SAT obejmują także weryfikację dokumentacji producenta, a jeżeli to wymagane również wszelkie niezbędne szkolenia kadry technicznej odpowiedzialnej za zarządzanie i obsługę tego typu rozwiązań.
Jak wspomniano, zarówno testy FAT, jak i SAT są przeprowadzane są z reguły przez Rzeczoznawcę wspólnie z klientami, aby móc przekazać informacje techniczne i poprawić zrozumienie funkcjonowania danych maszyn.
Wykonanie testów FAT i SAT przed oddaniem do użytku jakichkolwiek nowych narzędzi przeznaczonych do prac produkcyjnych jest niezbędne, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw przemysłowych. Tego typu testy zapobiegają zwiększonemu ryzyku problemów, oferując jednocześnie większe bezpieczeństwo powodzenia inwestycji oraz optymalne i skuteczne rozwiązywanie procesów pracy.
Nasi rzeczoznawcy maszyn i rzeczoznawcy samochodowi od wielu lat wspierają różnorodne przedsiębiorstwa swoją wiedzą i doświadczeniem w procesach odbiorów technicznych maszyn oraz pojazdów. Zakres testów ustalany jest zawsze w odniesieniu do potrzeb stron i wymogów specyfikacji zamówienia. Począwszy od przeglądu projektów technologicznych i technicznych pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami, poprzez przygotowanie i przegląd Specyfikacji Wymagań Użytkownika, aż po prace przy maszynach, podczas produkcyjnych testów jakościowych i ilościowych. Na tej podstawie określa się zgodność maszyn z zamówieniem.
Takie testy obejmują m.in.: weryfikacja dokumentacji urządzenia (instrukcje, certyfikaty, CE) ; weryfikacja systemów bezpieczeństwa – alarmy i blokady, poziomy dostępu; weryfikacja poprawności pracy – zarządzanie recepturami, weryfikacja panelu sterowania; testy kalibracji oprzyrządowania, rodzaj zastosowanych komponentów itp.
Wszelkie kolejne etapy testów pozwalają wykazać czy maszyna w odniesieniu do warunków zamówienia cechuje się parametrami jakości, wydajności, zgodności z wymogami prawa i – w ogólnym rozrachunku – wykazać prawidłowe działanie sprzętu.