Sprawdzenie pojazdu przed zakupem. Samemu czy z pomocą rzeczoznawcy samochodowego? Jak to zrobić?

Kupno samochodu to dla wielu spore wyzwanie. Przeszukiwanie ofert to jedno, ale najważniejszym krokiem jest dokładne sprawdzenie potencjalnego pojazdu. Jeśli nie posiadasz wystarczającej wiedzy i narzędzi, mogą pojawić się trudności. Możesz oczywiście spróbować samodzielnych oględzin. Jeśli jednak nie jesteś pewny swoich umiejętności lub pojazd jest daleko – skorzystaj z usług rzeczoznawcy samochodowego. Dowiedz się jak wygląda sprawdzenie auta przez rzeczoznawcę.

Sprawdzenie pojazdu przed zakupem rzeczoznawca samochodowy kraków

Zakup samochodu bez dokładnej weryfikacji jego stanu to ryzykowne przedsięwzięcie. Aby sprawdzić stan auta, które chcesz nabyć, masz trzy możliwości – przeprowadzić oględziny samodzielnie, udać się na SKP lub do warsztatu samochodowego, albo skorzystać z pomocy zaufanego rzeczoznawcy samochodowego. Która opcja jest najlepsza?

Jeżeli nie jesteś ekspertem od samochodów i chcesz jedynie bezpiecznie dojeżdżać nim do pracy, samodzielna kontrola auta przed zakupem może być ryzykowna. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc osobę z większą wiedzą w dziedzinie motoryzacji. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów. Pamiętaj jednak, że większość SKP sprawdza jedynie podstawowe elementy, takie jak zawieszenie, hamulce oraz podwozie. Tego typu kontrola przypomina standardowy przegląd techniczny.

Sprawdzenie auta przez rzeczoznawcę samochodowego

Podczas zakupu pojazdu warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego. Rzeczoznawca dokładnie oceni stan techniczny pojazdu oraz jego komponentów, co może uchronić Cię przed niespodziewanymi kosztami. Rzeczoznawcy Universum, którzy zajmują się sprawdzaniem przed zakupem pojazdów, to profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem. Nasz Rzeczoznawca samochodowy.

  • przeprowadzi oględziny m.in. komory silnika, bagażnika i wnętrza pojazdu,
  • podłączy pojazd do komputera diagnostycznego, aby dokładnie sprawdzić ew. błędy,
  • zbada powłokę lakierową specjalistycznym miernikiem,
  • sprawdzi, czy pojazd nie jest powypadkowy lub czy naprawa wykonana została prawidłowo
  • wykona jazdę próbną oraz ścieżkę diagnostyczną
  • udokumentuje działania w formie zdjęć – od 50 do nawet 200 fotografii.

Końcowym efektem jest szczegółowy raport, w którym przedstawimy ocenę pojazdu wraz z dokumentacją fotograficzną. Pierwsze informacje zazwyczaj uzyskasz telefonicznie, zaraz po przeprowadzonym badaniu.

Warto wspomnieć, że Rzeczoznawcy pomagają także w odbiorze pojazdu nowego od dealera.

Kupujesz samochód?Sprawdź pojazd z Rzeczoznawcą Samochodowym. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i zapewnią Ci kompleksowe wsparcie.Zadzwoń teraz

Samodzielne oględziny – lista kontrolna

Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z pomocy rzeczoznawcy, oto kilka kluczowych elementów, które powinieneś sprawdzić:

  1. Numer VIN: Sprawdź czy ten na pojeździe zgadza się z dokumentami. Możesz wyszukać go w CEPiK oraz w internecie.
  2. Książka serwisowa: Zweryfikuj wpisy. Poproś o dokumenty z ostatniego serwisu.
  3. Nadwozie: Sprawdź spasowanie elementów, ślady korozji, stan szyb, drzwi, zamków, lamp, opon, klocków i tarcz.
  4. Silnik: Szukaj wycieków, sprawdź poziom płynów, osłuchaj pracę silnika.
  5. Spaliny: Powinny być bezbarwne lub białe przy niskich temperaturach. Pojazd nie powinien dymić na czarno.
  6. Wnętrze: Zużycie elementów powinno odpowiadać przebiegowi. Pasy bezpieczeństwa nie powinny mieć przetarć. Zwróć uwagę na zapachy – nie powinno być czuć paliwa, oleju, spalin czy stęchlizny.
  7. Klimatyzacja: Powinna chłodzić na biegu jałowym, a z układu nie powinien wydobywać się zapach zawilgocenia.
  8. Przełączniki i systemy elektroniczne: Sprawdź ich podstawowe działanie.

Jazda próbna – co sprawdzać?

Podczas jazdy próbnej zwróć uwagę na:

  1. Kontrolki na desce: Powinny gasnąć po uruchomieniu silnika.
  2. Rozrusznik: Auto powinno odpalać od razu.
  3. Stabilność obrotów: Na biegu jałowym obroty powinny być stabilne.
  4. Sprzęgło i biegi: Biegi powinny wchodzić płynnie, a sprzęgło nie powinno hałasować.
  5. Układ kierowniczy: Auto powinno precyzyjnie reagować na ruchy kierownicy.
  6. Hamulce: Sprawdź, czy nie ma bicia na kierownicy podczas hamowania.
  7. Zawieszenie: Słuchaj, czy nie ma stuków.

Sprawdzenie historii pojazdu

Aby upewnić się, że pojazd nie był znacznie uszkodzony lub kradziony możesz skorzystać z raportu Historia Pojazdu Centralnej Ewidencji Pojazdów. Potrzebujesz numeru rejestracyjnego, VIN-u oraz daty pierwszej rejestracji auta.

W historii pojazdu znajdziesz również informacje o aktualnym badaniu technicznym. Chociaż informacje o przeglądzie znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, od 4 grudnia 2020 roku nie ma potrzeby wymieniania dokumentu, gdy zabraknie miejsc na pieczątki. W takim przypadku pracownik stacji kontroli pojazdów wystawia odpowiednie zaświadczenie.

Dokumenty

Upewnij się, że sprzedający przekazuje wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące pojazdu. Niejasna historia serwisowania czy brak dowodu rejestracyjnego powinien wzbudzić Twoją czujność.

Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem może uchronić Cię przed wieloma problemami. Warto zainwestować czas lub pieniądze w profesjonalne sprawdzenie, aby cieszyć się nowym nabytkiem bez niespodzianek.